בר עליוןדלג על בר עליון
EN
חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
לוח מופעים

פיק דאם - תקציר העלילה

עבור לתוכן העמודדלג על עבור לתוכן העמוד

פיק דאם - תקציר העלילה

מערכה ראשונה

תמונה ראשונה
הרמן, קצין צעיר ועני המכור למשחקי קלפים, מגלה לחברו, הרוזן טומסקי, שהוא מאוהב בעלמה צעירה אריסטוקרטית, ושבשל מעמדו הנמוך הוא אפילו לא העז להציג עצמו בפניה או לשאול לשמה. השניים מברכים את הנסיך ילצקי המצטרף אליהם על אירוסיו לליזה המגיעה אף היא למקום בחברת הרוזנת והרמן מזהה את ליזה כאותה אלמונית שהתאהב בה. טומסקי מספר לנוכחים את סיפורה של הרוזנת: שכאשר חיה בפריס בצעירותה נהגו לכנותה "הוונוס ממוסקבה". לאחר שהפסידה הון עתק במשחקי קלפים, הציע לה אחד ממעריציה לגלות לה את סוד שלושת הקלפים, אם תיעתר לחיזוריו. מאז, סוד שלושת הקלפים היה גלוי אך ורק לה ולעוד שני גברים בלבד. היא יודעת שאם תגלה את סוד הקלפים לגבר שלישי שיכריח אותה לגלות לו את סודה, אחד דינה – למות! הרמן מתרגש למשמע הסיפור ונשבע כי הוא יזכה באהבתה של ליזה.

תמונה שנייה
ליזה העצובה אינה מצליחה להתעודד למרות מאמצי חברותיה בהן פלינה. האומנת גוערת בבנות שטרם הלכו לישון. ליזה משלחת מעל פניה את המשרתת מאשה ונותרת לבדה. היא נזכרת במבטו הנוקב של הרמן, שהפך עליה את כל עולמה. לחרדתה מופיע הרמן עצמו בדיוק באותו רגע. הוא מתחנן באוזניה שתקשיב לו וחושף בפניה את אהבתו אליה. בו ברגע הרוזנת דופקת בדלת וליזה מחביאה את הרמן. הרוזנת גוערת בליזה על כך שעוד לא הלכה לישון ועוזבת את המקום. כאשר הרוזנת עוזבת, הרמן מתחנן בפני ליזה שתיעתר לחיזוריו ולא - יאבד עצמו לדעת. ליזה אינה יכולה לעמוד עוד בפיתוי ומסכימה.

מערכה שנייה

תמונה ראשונה
בנשף האירוסין של ליזה וילצקי הרמן מקבל מכתב מליזה המבקשת להיפגש עמו. ילצקי עצמו מבטא את אהבתו לליזה אך גם מבין כי היא לעולם לא תוכל לאהוב אותו בחזרה, אך מבטיח להישאר ידיד נאמן שלה לעד. רב המשרתים מכריז על ההופעה המתוכננת לנשף – האינטרמצו "הרועה הנאמנה" המבוסס על סיפור דפניס וכלואה. לאחר מכן ליזה נותנת להרמן מפתח לדלת סודית המובילה דרך חדרה של הרוזנת לחדרה שלה. הרמן מאושר מהעבודה שהוא יכול להתעמת עם הרוזנת ולדרוש ממנה כי תגלה לו את הסוד של שלושת הקלפים. 

תמונה שנייה
הרמן מגיע לחדרה של הרוזנת ומסתתר לפני שהרוזנת עצמה נכנסת. היא מתכוננת לעלות על יצועה ונזכרת בימיה בפריס כשהתחברה עם דוכסים ודוכסיות. הרמן מתייצב מולה ומתחנן בפניה שתגלה לו את סוד הקלפים, היא מסרבת, אך הוא אינו מוותר ואף מאיים על חייה. מחמת הלחץ היא נתקפת בשבץ ומתה. ליזה מגיעה בריצה, ומבינה כי כל רצונו של הרמן היה לגלות את סוד ה קלפים וכי הוא בעצם מעולם לא אהב אותה.  

מערכה שלישית

תמונה ראשונה
הרמן קורא מכתב שליזה שלחה אליו ובו אומרת כי היא מבינה שלא הוא גרם למותה של הרוזנת ומתחננת שייפגש עמה בחצות על גדות הנהר. הרמן נרדף על ידי זיכרון שאינו מרפה ממנו: מראה  הרוזנת המוטלת בארון המתים. לפתע מתגלה  אליו רוחה של הרוזנת. היא מגלה לו את סוד שלושת הקלפים – שלוש! שבע! אס!

תמונה שנייה
על גדות הנהר מחכה ליזה להרמן. לאחר המתנה ארוכה הוא מופיע אך מכריז שעליו למהר ולשחק בקלפים כי הצליח לגלות את סוד שלושת הקלפים. ליזה מנסה להרגיע אותו אך הוא כבר אינו מזהה אותה ועוזב כאחוז דיבוק. בייאושה, ליזה משליכה את עצמה לנהר.

תמונה שלישית
הקצינים והאורחים שותים ומשחקים בקלפים. הרמן נכנס ומתיישב לשחק. הוא זוכה פעמיים בזכות השלוש והשבע. כל האורחים מתרחקים ממנו ורק ילצקי נשאר לשחק עמו פעם נוספת. הרמן מהמר את כל הכסף שזה עתה הרוויח על קלף אחד – אך במקום האס הוא שולף מלכת פיק. ברגע זה שוב נגלית לעיניו של הרמן רוח-הרפאים של הרוזנת והוא נסוג באימה ומתאבד.   

עבור לתוכן העמוד

GUI: Grid_1.asp
close